pred vyše mesiacom nám Microsoft uvaril „nový“ windows 8. my sa teraz pozrieme čo priniesol nové
a ideme po priadku:
BEZPEČNOSŤ- (zda sa že microsoft ma svojích ludí vsade): preto ho sem prepíšem:
Francúzska firma odhalila spôsob, ako prevziať nad Windows 8 kontrolu. Microsoft musí prísť na zraniteľnosť sám.
Windows 8 je pre firemných zákazníkov k dispozícii už od augusta. Domáci používatelia si ho oficiálne môžu zakúpiť len týždeň, no finálny kód unikol aj na torrenty, a tak si ho mohol vyskúšať prakticky každý.
Najnovšie Microsoft nepotešila správa o tom, že sa už podarilo prelomiť jeho ochranné vrstvy. Úspešní boli počítačoví experti francúzskej firmy Vupen Security, informoval Forbes.
Nepomohli ani sofistikované metódy
Vupen vytvoril tzv. zero-day exploit, ktorý dokáže sprostredkovať prevzatie kontroly nad pracovnou stanicou s najnovším operačným systémom od Microsoftu a internetovým prehliadačom Internet Explorer 10. A to napriek tomu, že redmondská spoločnosť predstavila v rámci Windows 8 paletu bezpečnostných prvkov.
Windows 8 obsahuje zabudovaný antivírus Microsoft Security Essentials, poskytuje zabezpečené bootovanie Secure Boot či nový typ ovládačov Early-Load Antimalware Driver (ELAM). V najnovšom Internet Exploreri je zas integrovaný vylepšený sandbox (Enhanced Protected Mode), ktorý sa stará o oddelenie práce s internetom od ostatných aplikácií a dát na počítači. Pripomeňme, že funkcia sa v prvej podobe objavila v siedmej generácii prehliadača.
TIP: Windows 8 si zakladá na bezpečnosti – Nový Internet Explorer 10: Ďalší pokus o reparát
Šéf Vupenu Chaouki Bekrar už v polovici októbra prostredníctvom sociálnej siete Twitter avizoval, že nástroj na prelomenie ochrany budú mať hotový v deň uvedenia novinky na trh. Obídenie ochrany nového Windows však nebolo vôbec jednoduché. Celý proces si vyžiadal mnoho mesiacov, uviedol Bekrar.
Softvérový gigant sa o odhalení bezpečnostnej chyby dozvedel. Vupen mu však logicky detaily neposkytol, napísal v stanovisku pre Forbes Dave Forstrom z Microsoftu. „Pokračujeme v podpore výskumníkov zapojených v programe Coordinated Vulnerability Disclosure s cieľom poskytnúť našim zákazníkom vyššiu ochranu,“ doplnil Forstrom.
Na zraniteľnostiach zarábajú aj ostatní
Vupen je známy vďaka odhaľovaniu bezpečnostných dier a následnému predaju informácií tretím stranám. Tie ich môžu využiť pri zabezpečovaní vlastných systémov, no taktiež aj na realizáciu kybernetických útokov.
Francúzska firma pritom nie je jediná, ktorá zarába na škodlivých kódoch. Forbes spomenul hneď niekoľko – Netragard, Endgame, Northrop Grumman a Raytheon. Cena exploitu napísaného pre Internet Explorer a Chrome sa pritom pohybuje v rozmedzí 80 až 200 tisíc amerických dolárov (približne 62 260 až 155 640 eur).
Bekrar ale ešte začiatkom roka poznamenal, že firma výsledky svojej práce poskytuje len vládam členských štátov NATO a „partnerom“ NATO. No zároveň priznal, že odkontrolovanie, kde sa poskytnuté informácie následne dostanú, je už problematické.
Úspech ďalších otázkou času
Riaditeľ bezpečnostnej firmy Qualis Wolfgang Kandek si myslí, že „bežní“ hackeri to budú mať s prelomením ochrany novinky od Microsoftu predsa len o niečo ťažšie. „Windows 8 jednoznačne posunul latku vyššie. Väčšina hackerov si s tým momentálne nebude vedieť poradiť,“ povedal. Na druhej strane upozornil, že Vupen neurobil nič, čo by nedokázal aj niekto ďalší.
myslím si že ďalej ani netreba pokračovať ak niekto SA CHCE zblázniť s „použiteľnosti“ svojho počítača prosím kúpte si WINDOWS 8 ALEBO KÚPTE SI NOVÝ NOTEBOOK ZARUČENE SA ZABAVÍTE (SAMOZREJME V NEGATÍVNOM ZMYSLE)
Môj čisto svieži názor na windows 8 : Microsoft sa zľakol android-u a na rýchlo zbúchali niečo čo sa ani operačným systémom nedá nazvať, pretože sa to nedá používať!!!!
a čo sa tíka verzii pre Tablet alebo mobil tak v tejto kategórii Microsoftu nielen že ušiel vlak ale rovno rýchlik a už je niekde na druhej pologuli našej matičky zeme…
takže môžem povedať že ak niekedy budem potrebovať kúpiť nový notebook tak si určite vyberiem bez OS alebo odstránim Secure boot (programovo,HW) a nainštalujem tučniaka….
Nilen jeho slovo ale aj slova odbornikov... ...
Počuli sme slovo linuxaáákovoóó... ...
Celá debata | RSS tejto debaty