Založ si blog

inštalovanie nových programov

Porovnajme si  inštaláciu nových programov vo Windows a v Linuxe.

vo Windows:

asi nikoho neprekvapuje že tu musím nové programy hľadať pracne po internete výhodou sú mi internetové katalógy software niečo ako  sťahuj.cz alebo tento inštalácia samého programu  je tiež zaujímavá každý program ktorí pridávate do Windows ma vlastný inštalátor teda niečo čo ten program prilepí do systému.Lenže ako som povedal po čase sa register windows  zahltí práve týmito inštalátormi a vysledok je často až pád windows pretože všetki konfiguračné subory tohto inštalátora sa nachadzaju práve v registri Windows.  No a potom skúste  to čistiť ako byvali windows-ak viem čo a ako ale niekedy aj mne sa stalo že som riešil čistenie registru celou novou inštaláciou windows hlavne vista!!! nepodarok akí si

 

V Linuxe:

už som spomínal v minulom dieli že software v Linuxe je delení podla funkčnosti teda podla toho čo robí do siedmich  kategórii sú to: GRAFIKA, HRY,INTERNET, KANCELÁRIA, PRÍSLUŠENSTVO, SYSTÉMOVÉ NÁSTROJE , ZVUK A VIDEO

no a podľa tohto triedenia sa v Linuxe inštaluje software. Vy nemusíte už behať s kurzorom po internete a hľadať  podobné internetové katalógy ako pri Windows. V úlohe internetových katalógov sú v Linuxe rovno dva aplikácie

tou prvou je ubuntu software center alebo po slovensky centrum softvéru. Nachádza sa  priamo ako posledná položka v menu aplikácie. Ovládanie je veľmi jednoduché : po kliknutí na poslednú položku v menu aplikácie sa otvorí tento softvérový katalóg a ako som povedal aj tento katalóg je delení podla vyššie uvedeného menu.

vy si len vyberiete a kliknete na inštalovať.

všetky programy v Linuxe používajú rovnakí inštalátor vlastne v Linuxe je to nástroj na inštalovanie nového softvéru.

kedže  som spomenul nástroj na inštaláciu musím spomenúť aj druhu aplikáciu a tou je sinaptic je to najstarší ale aj najlepší grafickí  inštalačný pomocník totiž nie všetko je v našom spomenutom katalógu a naozaj najnovší software alebo niečo skutočne staré sa tam len ťažko dostane pretože tento katalóg teda hovorím o usc je noví.

Ale aj sinaptic používa svoje kúzla. Totiž všetok softvér inštaluje  linuxoví príkazový riadok alebo ak chcete terminál no a synaptic toho práve intenzívne využíva.

 

ovladanie: ponuka systém správa a kliknete na synaptic správca baličkou v každej inej distribúcii Linuxu je iní správca softvéru ale v podstate fungujú rovnako!!!

Okno je rozdelené na dva časti v prvej máte vypísané tzv zdroje alebo internetové odkazy odkiaľ sa softvér sťahuje a v druhej časti už výpis všetkých nájdených balíčkov.

hneď po zobrazení synaptiku stlačte tlačidlo aktualizovať aby sa načítali najnovšie internetové odkazy silne odporúčam používať vyhladavánie balíčkov  v strede  lišty hore s ikonou lupi pre ubuntu je to názov programu.deb

po nájdení vášho programu kliknite označte ho a on si už označí všetko čo potrebuje inštalovať sa začne až po kliknutí na zelenú  šípku hore v lište

odinštalovanie softvéru je rovnaké ako pri inštalovanie ešte malá drobnosť na záver  kedže synaptic je systémová aplikácia a zasahuje veľmi výrazne do systému musíte pred spustením synaptiku zadať vaše správcovské heslo teda heslo ktoré ste zadali pri inštalácii ubuntu.

bonbónik na zaver ak chcete pridávať nové odkazy do synaptiku ako začiatočníkom silne odporúčam program ubuntu tweak . S ním je to hračka je kompletne preložený v slovenčino-češtine

  

 

 

os batle

03.04.2013

Dnes si porovnáme opäť dvoch najväčších rivalov alebo živlov oheň vz voda alebo ak chcete linux vz windows nebudem sa nejako rozpisovať akí podstatný rozdiel je mať v počítači akýkolvek viac »

windows 8 alebo dalšia vista?

21.11.2012

pred vyše mesiacom nám Microsoft uvaril "nový" windows 8. my sa teraz pozrieme čo priniesol nové a ideme po priadku: BEZPEČNOSŤ- (zda sa že microsoft ma svojích ludí vsade): preto ho sem prepíšem: viac »

up Date informacii

21.11.2012

ovládanie Ubuntu pred prostredím Unity. V minulých vydaniach môjho blogu som ešte opisoval staršie ovládanie tejto distribúcii tzv GNOME panel alebo ak chcete GNOME 2.42 ktoré ako posledná viac »

Erdogan

Erdogan pricestoval na dvojdňovú návštevu Moldavska

17.10.2018 20:19

S moldavským prezidentom Dodonom podpísali spoločné vyhlásenie o strategickej spolupráci medzi Kišiňovom a Ankarou.

väzeň, väzenie, mreže

Bývalého poľského honorárneho konzula odsúdili na doživotie

17.10.2018 19:51

Wojciecha Janowského odsúdili za objednávku vraždy miliardárky Hélene Pastorovej, matky svojej dlhoročnej partnerky.

Viktoria Marinova, pohreb, Viktorija Marinovova

Nemecko vydalo podozrivého z vraždy Marinovovej do Bulharska

17.10.2018 19:04

V prípade potvrdenia viny súdom hrozí páchateľovi doživotný trest väzenia.

Emmanuel Macron

Macron príde v predvečer storočnice Československa

17.10.2018 18:44

Na rozdiel od väčšiny svojich predchodcov Macron Slovensko neobchádza.

xteam

blog sa zaoberá linuxovými distribuciami, konkrétne Ubuntu ktorá je z môjho pohľadu najbližšie k užívateľovi ktorí až do teraz používal windows. viem že existuje asi ďalších 3000 distribúcii linuxového operačného systému lenže začiatočník sa v nich nevyzná a rýchlo stratí. preto som zvolil Ubuntu .

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 29136x
Priemerná čítanosť článkov: 1457x

Autor blogu