Založ si blog

uvod do linuxu

dobrý deň nebudem stále iba ohovárať Microsoft už len z dvoch dôvodov po prvé nesvedčí to Linuxu a po druhé Microsoft svojím vystupovaním proti všetkým ostatným sa zhadzuje sám svojou politikou.

 

Nebudem tu písať celu históriu Linuxu alebo ďalšie porovnania voči Windows nemá to zmysel aj keď je pravda že niektoré veci treba zviditeľniť alebo objasniť alebo mierne upraviť…  tím myslím polopravdy ktoré hlása Microsoft o Linuxe…

začneme pekne od podlahy teda samotnou inštaláciou

pre začiatočníkov dávam do pozorností grafickú inštaláciu tu zobrazím par krokov inštalácie alebo čo od vás bude inštalačný program vyžadovať. pozor tu si možete bud váš windows natrvalo zmazat alebo sa možu tieto systémy o disk podelitheslo si niekde napíšte ale nie do počitača alebo si vymyslíte také ktoré určite nezabudnete ani o pol noci...Na vysvetlenie myslím si že po pod 4 nemám čo vysvetľovať  je to jasné z obrázkov pri bode 4 sa trochu zastavím pretože ak chcete súbežne používať jak Windows tak Linux nemali by ste použiť prvú voľbu z obrázka!!! ale radšej tento postup nieje zložití len je rozťahaný na niekoľko krokov v grafickej podobe to vyzerá taktotakto vyzerá rozdelenie disku ak si želáte zachovať  tiež operačný systém Windows od Microsoft. a teraz si povieme ako to docielite takí mali návod ak niekto nepochopí obrázok.

 

Postup : uloha: Zmenšiť diskový oddiel, na ktorom sa nachádza systém MS Windows a ručne vytvoriť tri diskové oddiely pre priečinky /, /home a pre odkladací oddiel swap.

Riešenie:

 1. Na štvrtej inštalačnej obrazovke zvolíme možnosť Specify partitions manualy

 2. Myšou označíme diskový oddiel pre Windows a stlačíme tlačidlo Upraviť

 3. Zadáme novú veľkosť pre oddiel MS Windows tak, aby nám zostalo najmenej 5 GB voľného miesta.

 4. Označíme Voľné miesto a stlačíme tlačidlo Nová oblasť

  [Note]

  Systémy Windows sa dokážu zaviesť iba z primárnej diskovej oblasti. Primárne diskové oblasti môžu byť na jednom disku iba štyri resp. tri spolu s logickými oblasťami.

   

  Linux sa dokáže zaviesť aj z logickej oblasti.

 5. Prepínač ponecháme na hodnote Logická oblasť

 6. Zadáme veľkosť oddielu najmenej 5 GB (7 GB pre DVUII DVD)

 7. Zvolíme prípojový bod /

 8. Označíme Voľné miesto a stlačíme tlačidlo Nová oblasť

 9. Prepínač ponecháme na hodnote Logická oblasť

 10. Zadáme veľkosť oddielu tak aby nám zostalo 512 MB voľného miesta

  [Note]

  Na rozdiel od  systému Windows, Linux začne používať odkladací priestor iba ak má nedostatok fyzickej pamäte.

  Odkladací priestor SWAP sa však používa  pri hybernovaní počítača, preto by jeho veľkosť mala byť najmenej rovnako veľká, ako je veľkosť operačnej pamäte v počítači.

 11. Zvolíme prípojový bod /home

 12. Označíme Voľné miesto a stlačíme tlačidlo Nová oblasť

 13. Prepínač ponecháme na hodnote Logická oblasť

 14. Použijeme celé zostávajúce voľné miesto

 15. Zvolíme prípojový bod swap

myslím si že na vysvetlenie by to malo stačit ak nie tak ma rýchlo kontaktujte:  mghorcik@gmail.com

 

tak tentoraz to bola inštalácia hneď po reštarte počítača  sa vám o chvíľu zobrazí hlásenie že treba stiahnuť a nainštalovať grafickí ovládač kliknite na bublinku a inštalácia sa začne po ďalšom reštarte a to poslednom už budete počítač plnohodnotne používať. v ďalšom článku si prestavíme prostredie operačného systému ubuntu.

teším sa na nových linuxakov.

 

 

 

 

os batle

03.04.2013

Dnes si porovnáme opäť dvoch najväčších rivalov alebo živlov oheň vz voda alebo ak chcete linux vz windows nebudem sa nejako rozpisovať akí podstatný rozdiel je mať v počítači akýkolvek viac »

windows 8 alebo dalšia vista?

21.11.2012

pred vyše mesiacom nám Microsoft uvaril "nový" windows 8. my sa teraz pozrieme čo priniesol nové a ideme po priadku: BEZPEČNOSŤ- (zda sa že microsoft ma svojích ludí vsade): preto ho sem prepíšem: viac »

up Date informacii

21.11.2012

ovládanie Ubuntu pred prostredím Unity. V minulých vydaniach môjho blogu som ešte opisoval staršie ovládanie tejto distribúcii tzv GNOME panel alebo ak chcete GNOME 2.42 ktoré ako posledná viac »

MH17, zostrelenie, lietadlo, trosky, vyšetrovanie

EÚ vyzvala Rusko, aby prijalo zodpovednosť za zostrelenie lietadla MH17

17.07.2018 22:45

Mogheriniová pripomenula závery holandských vyšetrovateľov, že Rusko nesie priamu zodpovednosť za tragédiu zo 17. júla 2014, ktorú neprežil nikto z takmer 300 ľudí na palube lietadla.

Kim čong-un

Kim Čong-un chystá na august rozsiahlu amnestiu

17.07.2018 22:33

V severokórejských väzniciach sa nachádza približne 200 000 osôb vrátane žien a detí, ktoré sa dostali za mreže prevažne z politických dôvodov.

mayová

Mayová tesne zvíťazila v kľúčovom hlasovaní o stratégii brexitu

17.07.2018 21:34

Za dodatok hlasovalo 12 rebelov z radov konzervatívcov, návrh však napokon neprešiel vďaka štyrom hlasom opozičných labouristov.

irán, usa, trump

Irán zažaloval USA pre odstúpenie od jadrovej dohody

17.07.2018 21:06

Teherán nemá v súvislosti so žalobou veľké očakávania a týmto spôsobom chce upozorniť na nelegálnosť amerického postupu.

xteam

blog sa zaoberá linuxovými distribuciami, konkrétne Ubuntu ktorá je z môjho pohľadu najbližšie k užívateľovi ktorí až do teraz používal windows. viem že existuje asi ďalších 3000 distribúcii linuxového operačného systému lenže začiatočník sa v nich nevyzná a rýchlo stratí. preto som zvolil Ubuntu .

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 28441x
Priemerná čítanosť článkov: 1422x

Autor blogu