Založ si blog

uvod do linuxu

dobrý deň nebudem stále iba ohovárať Microsoft už len z dvoch dôvodov po prvé nesvedčí to Linuxu a po druhé Microsoft svojím vystupovaním proti všetkým ostatným sa zhadzuje sám svojou politikou.

 

Nebudem tu písať celu históriu Linuxu alebo ďalšie porovnania voči Windows nemá to zmysel aj keď je pravda že niektoré veci treba zviditeľniť alebo objasniť alebo mierne upraviť…  tím myslím polopravdy ktoré hlása Microsoft o Linuxe…

začneme pekne od podlahy teda samotnou inštaláciou

pre začiatočníkov dávam do pozorností grafickú inštaláciu tu zobrazím par krokov inštalácie alebo čo od vás bude inštalačný program vyžadovať. pozor tu si možete bud váš windows natrvalo zmazat alebo sa možu tieto systémy o disk podelitheslo si niekde napíšte ale nie do počitača alebo si vymyslíte také ktoré určite nezabudnete ani o pol noci...Na vysvetlenie myslím si že po pod 4 nemám čo vysvetľovať  je to jasné z obrázkov pri bode 4 sa trochu zastavím pretože ak chcete súbežne používať jak Windows tak Linux nemali by ste použiť prvú voľbu z obrázka!!! ale radšej tento postup nieje zložití len je rozťahaný na niekoľko krokov v grafickej podobe to vyzerá taktotakto vyzerá rozdelenie disku ak si želáte zachovať  tiež operačný systém Windows od Microsoft. a teraz si povieme ako to docielite takí mali návod ak niekto nepochopí obrázok.

 

Postup : uloha: Zmenšiť diskový oddiel, na ktorom sa nachádza systém MS Windows a ručne vytvoriť tri diskové oddiely pre priečinky /, /home a pre odkladací oddiel swap.

Riešenie:

 1. Na štvrtej inštalačnej obrazovke zvolíme možnosť Specify partitions manualy

 2. Myšou označíme diskový oddiel pre Windows a stlačíme tlačidlo Upraviť

 3. Zadáme novú veľkosť pre oddiel MS Windows tak, aby nám zostalo najmenej 5 GB voľného miesta.

 4. Označíme Voľné miesto a stlačíme tlačidlo Nová oblasť

  [Note]

  Systémy Windows sa dokážu zaviesť iba z primárnej diskovej oblasti. Primárne diskové oblasti môžu byť na jednom disku iba štyri resp. tri spolu s logickými oblasťami.

   

  Linux sa dokáže zaviesť aj z logickej oblasti.

 5. Prepínač ponecháme na hodnote Logická oblasť

 6. Zadáme veľkosť oddielu najmenej 5 GB (7 GB pre DVUII DVD)

 7. Zvolíme prípojový bod /

 8. Označíme Voľné miesto a stlačíme tlačidlo Nová oblasť

 9. Prepínač ponecháme na hodnote Logická oblasť

 10. Zadáme veľkosť oddielu tak aby nám zostalo 512 MB voľného miesta

  [Note]

  Na rozdiel od  systému Windows, Linux začne používať odkladací priestor iba ak má nedostatok fyzickej pamäte.

  Odkladací priestor SWAP sa však používa  pri hybernovaní počítača, preto by jeho veľkosť mala byť najmenej rovnako veľká, ako je veľkosť operačnej pamäte v počítači.

 11. Zvolíme prípojový bod /home

 12. Označíme Voľné miesto a stlačíme tlačidlo Nová oblasť

 13. Prepínač ponecháme na hodnote Logická oblasť

 14. Použijeme celé zostávajúce voľné miesto

 15. Zvolíme prípojový bod swap

myslím si že na vysvetlenie by to malo stačit ak nie tak ma rýchlo kontaktujte:  mghorcik@gmail.com

 

tak tentoraz to bola inštalácia hneď po reštarte počítača  sa vám o chvíľu zobrazí hlásenie že treba stiahnuť a nainštalovať grafickí ovládač kliknite na bublinku a inštalácia sa začne po ďalšom reštarte a to poslednom už budete počítač plnohodnotne používať. v ďalšom článku si prestavíme prostredie operačného systému ubuntu.

teším sa na nových linuxakov.

 

 

 

 

os batle

03.04.2013

Dnes si porovnáme opäť dvoch najväčších rivalov alebo živlov oheň vz voda alebo ak chcete linux vz windows nebudem sa nejako rozpisovať akí podstatný rozdiel je mať v počítači akýkolvek viac »

windows 8 alebo dalšia vista?

21.11.2012

pred vyše mesiacom nám Microsoft uvaril "nový" windows 8. my sa teraz pozrieme čo priniesol nové a ideme po priadku: BEZPEČNOSŤ- (zda sa že microsoft ma svojích ludí vsade): preto ho sem prepíšem: viac »

up Date informacii

21.11.2012

ovládanie Ubuntu pred prostredím Unity. V minulých vydaniach môjho blogu som ešte opisoval staršie ovládanie tejto distribúcii tzv GNOME panel alebo ak chcete GNOME 2.42 ktoré ako posledná viac »

väzenie, väznica, mreže, plot

Čínskeho držiteľa Nobelovej ceny prepustili z väzenia po diagnostikovaní rakoviny

26.06.2017 10:35

Čínsky disident, básnik a literárny kritik Liou Siao-po bol podmienečne prepustený z väzenia po diagnostikovaní konečného štádia rakoviny pečene.

summit, bezpečnostné opatrenia, policia,

Rezort vnútra žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní incidentu, pri ktorom zomrel 17-ročný chlapec

26.06.2017 10:23

Inšpekcia ministerstva vnútra žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní prípadu streľby na auto, ktorý sa stal v skorých ranných hodinách v nedeľu 18. júna.

France Colombia

Macron je Európan, a čo ďalej?

26.06.2017 10:00

S príchodom Emmanuela Macrona do Elyzejského paláca sa potvrdzujú predvolebné očakávania, že nový francúzsky prezident sa bude jednoznačne prikláňať k prehĺbeniu fungovania Európskej únie.

Stalin

Stalin je podľa Rusov najvýznamnejšou historickou osobnosťou, predbehol Putina

26.06.2017 09:58

Za najväčšiu historickú osobnosť považujú Rusi komunistického diktátora Josifa Stalina, ktorému historici pripisujú milióny obetí.

xteam

blog sa zaoberá linuxovými distribuciami, konkrétne Ubuntu ktorá je z môjho pohľadu najbližšie k užívateľovi ktorí až do teraz používal windows. viem že existuje asi ďalších 3000 distribúcii linuxového operačného systému lenže začiatočník sa v nich nevyzná a rýchlo stratí. preto som zvolil Ubuntu .

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 25339x
Priemerná čítanosť článkov: 1267x

Autor blogu